img

Zakup fotele biurowego – na co warto zwrócić uwagę?

​Zakup fotele biurowego nigdy nie był zadaniem łatwym. Wiele modeli, bardzo duże różnice w cenie, w końcu oferta bardzo wielu sklepów i producentów. Jak w tym gąszczu różnych od siebie ofert wybrać taki fotel biurowy, który będzie naprawdę dla nas odpowiedni?

Czy fotel biurowy musi być drogi?

Nie, jeżeli nasze wymagania są standardowe. W wielu przypadkach można trafić na fotele kosztujące kilka tysięcy złotych, i są one zdecydowanie warte zakupu, o ile od fotela mamy naprawdę duże wymagania. Większość osób poszukuje jednak solidnego fotela do domowej pracy zdalnej, wygodnego, z podstawową regulacją, takiego, w którym praca przez 8 godzin nie będzie czymś uciążliwym.

Takie fotele nie muszą jednak kosztować wiele, a ich zakup często możliwy jest w cenie nawet 300-400 zł – to dolna granica cen foteli dobrej jakości. Warto jednak pamiętać, że nie zalicza się do tej grupy każdy fotel w tej cenie – łatwo bowiem kupić krzesło biurowe naprawdę niskiej jakości, zupełnie nieprzystosowane do pracy w nim, a często kuszące jedynie opisem produktu i naprawdę bardzo atrakcyjnym wyglądem.

Marka Halmar – dobra jakość w niskiej cenie

Idealnym przykładem marki oferującej znakomite, jak na swoją cenę, fotele biurowe, jest właśnie marka Halmar. To polskie przedsiębiorstwo, jednak produkujące swoje produkty nie tylko w Polsce, ale i w krajach azjatyckich, dlatego mogą być one tak konkurencyjne cenowo.

Fotele Halmar oferują dobrą wytrzymałość, wygodę, niezawodne, chociaż dość podstawowe mechanizmy, a także podstawowe opcje regulacyjne w fotelach biurowych. Ich produkty może kupić już w cenie około 300 zł, jest to więc kwota naprawdę niewielką.

Fotele tej marki jak najbardziej mogą sprawdzić się, gdy poszukuje się taniego, ale dobrego fotela do pracy zdalnej.

Ergonomia – podstawa fotele biurowego

Gdy kupuje się tani fotel biurowy, należy wiedzieć, na co powinno zwracać się największą uwagę. Jednym z takich aspektów jest właśnie ergonomia, czyli możliwość przystosowania fotela do naszych, realnych wymagań, wynikających z naszej budowy ciała. Chociaż brzmi to skomplikowania, chodzi głównie o profilowane elementy oraz jak największą ilość opcji regulacji w fotelu. Przykładem jednej z nich jest możliwości regulowania wysokości w przypadku wielu foteli biurowych – jest to podstawa, od której należy zacząć, szukając fotela biurowego.

Zanim jednak ocenimy same opcje regulacji, należy wiedzieć, z jakich elementów powinien składać się fotel biurowy. Aby był on stabilny, powinien opierać się on przynajmniej na 5 nogach z kółkami. Same kółka są o tyle ważne, że umożliwią nam wygodne poruszanie się fotelem w trakcie pracy. Warto zwrócić uwagę na ich wykonanie – często kółka plastikowe nie będą rysować podłoża, po którym się poruszają, jednak nie wszystkie fotele są w nie wyposażone.

Niezbędne elementy to oczywiście siedzisko i oparcie. Powinny być one wygodne, profilowane i odpowiednio duże. Siedzisko powinno sięgać ¾ długości naszego uda. Nie powinno być również ani zbyt głęboko, ani zbyt płytko osadzone.

Kolejne istotne elementy to podłokietniki, poduszka lędźwiowa oraz zagłówek. Ich obecność w fotelach w cenie do 500 zł jest jak najbardziej możliwa, zwłaszcza nie będzie problemów z podłokietnikami. Każdy z tych elementów może być jednak regulowany, i w tym przypadku zakup takiego fotela w cenie do 500 zł okazuje się bardzo trudnym, lub wręcz niemożliwym – najpewniej regulacje będą dostępne tylko dla wybranych elementów fotela, nie dla wszystkich.

Jeżeli jednak nasze gabaryty pasują do danego fotela, nie muszą być one regulowane – ważne jednak, by sprawdzić to, siadając w fotelu. W końcu wiele elementów nie będzie mogło zmienić swojej pozycji. Często jednak nawet w tanich modelach można trafić na opcję regulowanych podłokietników, zdarzają się również ruchome zagłówki czy poduszki lędźwiowe, jednak najczęściej wszystkie te udogodnienia nie wystąpią w jednym tanim fotelu biurowym – warto więc wybrać regulowany ten z nich, który w opcji nieregulowanej najbardziej nam przeszkadza.

Czy tani fotel biurowy musi dobrze wyglądać?

Zdecydowanie nie. Wiele osób zwraca olbrzymią uwagę na wygląd foteli biurowych, i jest to aspekt istotny, jednak w przypadku droższych modeli. W tych tanich, cóż, dobrze, jeżeli fotel będzie nam się podobał, ale warto zwracać w pierwszej kolejności uwagę na zupełnie inne aspekty. Dzięki temu nie będziemy rozczarowani, codzienna praca będzie wygodna a nasz organizm, w tym kręgosłup, nie będą nadmierne obciążone codziennymi zadaniem zawodowymi.

Największą uwagę należy zwracać na wykonanie fotela biurowego.

Z czego powinien być wykonany fotel biurowy?

Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście skóra naturalna. Wygląda elegancko, jest trwała, chociaż trzeba o nią naprawdę dbać. Przepuszcza również powietrze, przez co wspomaga wentylację pleców, zwłaszcza w trakcie naprawdę wysokich temperatur.

To jednak opcja dostępna jedynie w przypadku drogich foteli biurowych. W przypadku tych tańszych producenci oferują nam skórę ekologiczną i to na nią decyduje się większość klientów – swoim wyglądem w końcu bardzo przypomina skórę naturalną.

Niestety, skóra ekologiczna często niszczy się znacznie szybciej, a do tego skutecznie utrudnia wentylowanie naszych pleców. Finalnie więc fotel szybko może przestać wyglądać dobrze, a w trakcie lata, plecy mogą wręcz przyklejać się do oparcia fotela.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest odpowiednia membrana, z której fotel może być wykonany. Fotele takie nie prezentują się ani wygodnie, ani imponująco, lecz to jedynie pozory. Są one wygodne, wytrzymałe, a do tego sama membrana idealnie przepuszcza powietrze, dzięki czemu plecy będą się doskonale wentylować. Często więc najlepszym wyborem w przypadku tanich modeli foteli biurowych będą te przynajmniej częściowo wykonane z membrany.

 

Zobacz również