img

Dobre ustawienie biurowego fotela

Fotel biurowy, który jest dobrze ustawiony może znacząco ułatwić utrzymanie odpowiednie pozycji w czasie pracy biurowej. Dobry fotel to jedno, a jego idealne dopasowanie do ciała konkretnej osoby to druga istotna kwestia. Trzeba go przygotować w taki sposób, by udało się zmniejszyć obciążenia działające na dół pleców i szyi, tak zwiększy się komfort siedzenia oraz nie doprowadzi się do uszkodzenia dolnych partii mięśni układu szkieletowo-mięśniowego. Przygotowaliśmy dla Was instrukcję jak powinien być dobrze ustawiony fotel w biurze:

1. Siadamy wygodnie, blisko biurka. Ramiona trzeba ustawić równolegle do kręgosłupa a ręce na klawiaturze komputera. Jeśli w takim ustawieniu łokcie nie będą tworzyć kąta 90 stopni trzeba rozpocząć regulowanie fotela.

2. W drugim ustawieniu badamy prawidłowe ułożenie nóg. Dlatego próbujemy wsunąć łatwo palce dłoni pod udo od przodu fotela. Gdy to jest trudne bądź całkowicie niemożliwe trzeba zacząć zmniejszać napięcie nóg przez użycie podnóżka. Jeśli tej przestrzeni na wsunięci palców jest zbyt dużo warto nieco podnieć wysokość krzesła, przy spełnieniu punktu nr 1.

3. W tym momencie badamy głębokość krzesła. Próbujemy usiąść w taki sposób, że pośladki będą maksymalnie z tyłu fotela i wtedy mierzymy odległość między łydką a przodem krzesła. Badamy czy mieści się tam zaciśnięta dłoń. Gdy taka odległość będzie za mała wkładamy poduszkę lub zmieniamy fotel. Jeśli fotel ma możliwość przybliżenia oparcia trzeba tego dokonać.

4. Oparcie fotela należy w taki sposób ustawić, że dolna część kręgosłupa osoby siedzącej wygina się delikatnie w łuk. Dzięki takiemu ustawieniu można zredukować napięcie i obciążenie pleców. Unikać trzeba również garbienia i pochylania, ponieważ w takiej pozycji maksymalnie obciążony zostaje lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

5. Jeśli chcemy odciążyć głowę i szyję musimy odpowiednio ustawić monitor. Trzeba górną krawędź monitora ustawić na wysokości oczu a sam monitor lekko odchylać do tytułu. Wtedy przy lekkim pochyleniu głowy o naturalnym charakterze będziemy patrzeć w środek monitora.

6. Trzeba zadbać również o ustawienie ramion, które powinny być na odpowiedniej wysokości, dzięki czemu zmniejszymy napięcie w obręczy barkowej oraz szyi. Dlatego trzeba wyregulować podłokietniki w taki sposób, że minimalnie będą mogły unosić ramiona do góry. Czasami warto również opierać przedramiona na blacie biurka.

 

Zobacz również