img

Szukamy dobrego krzesła biurowego

Sklepy są pełne propozycji różnych foteli biurowych. W dużych centrach handlowych zawsze jest dział oferujący biurka, krzesła i fotele biurowe, są specjalne specjalistyczne sklepy z meblami biurowymi, gdzie jest bardzo szeroka oferta foteli biurowych w różnych modelach, kolorach i cenach, nie mówiąc już o zwykłych sklepach meblowych, które od zawsze uwzględniały taką ofertę, jednym słowem rynek jest nasycony, naprawdę jest w czym wybierać, ale rzecz w tym, że trzeba umieć dobrze wybrać.

Z reguły pierwsze co oceniamy to design danego fotela i głównie zastanawiamy się czy będzie pasował do biurka, stołu, do koloru firanek, tapet na ścianach i w ogóle wystroju pomieszczenia. Nagle decydujący w wyborze staje się kolor krzesła, jego nowoczesny czy klasyczny kształt , a na plan drugi, a nawet jeszcze dalszy, przesuwa się to co najistotniejsze- zdrowotne walory danego fotela biurowego, czy krzesła. Jeśli kupimy sobie fotel wykonany z nietrwałych, tandetnych materiałów, to może będziemy mieć przy nim wiecznie spocone plecy i zbyt szybko zniszczoną tapicerkę, ale na zdrowiu nic lub niewiele stracimy. Gorzej jeśli kupimy piękny, designerski fotel doskonale uzupełniający styl naszego pokoju do pracy, a siedząc w nim po kilkanaście godzin dziennie nabawimy się poważnych schorzeń kręgosłupa.

Absolutnie najważniejsza zasada obowiązująca przy szukaniu fotela biurowego brzmi- fotel musi spełniać wszystkie standardy zdrowotne, a dopiero potem można brać pod uwagę jego walory wizerunkowe. Wysokość fotela powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb, każdy w końcu ma inną budowę, wzrost, wagę, więc najkorzystniej aby fotel lub krzesło biurowe, zawierały mechanizmy regulujące, a im jest ich więcej, tym lepiej dla naszego kręgosłupa, choć niekoniecznie dla naszego portfela .

Podstawowy mechanizm regulujący dotyczy wysokości siedziska, fotel z którego korzystamy musi być tak ustawiony, aby całe stopy opierały się na podłodze, a kolana tworzyły kąt prosty.

Drugi ważny mechanizm regulujący dotyczy oparcia fotela lub krzesła biurowego. Chodzi o regulację kata odchylenia oparcia, ale też o regulację podparcia odcinka krzyżowego kręgosłupa. Specjalne wygięcie oparcia, które ma podpierać nasz kręgosłup w najbardziej narażonym na defekt miejscu jest niezbędne, ale żeby spełniło swoją rolę musi dotykać odpowiedniego miejsca pleców użytkownika i to właśnie musi tez podlegać regulacji.

Następny mechanizm regulujący może dotyczyć podłokietników z boku fotela i ewentualnie zagłówka, jeśli w takowy jest wyposażony.

U większości foteli biurowych obsługa mechanizmów regulujących jest ręczna, ale w fotelach bardziej nowoczesnych i droższych fotel sam się dopasuje do sylwetki i przede wszystkim do naszych pleców, bo ma odpowiednie zsynchronizowane, samoregulujące funkcje.

Oczywiście lepiej jest aby fotel był stabilny,wykonany z dobrych materiałów i by spełniał nasze wymagania estetyczne. Dobrze jest zwrócić uwagę na materiał z którego wykonana jest tapicerka mebla- jeśli są to sztuczne tworzywa, nie będziemy czuć się w nim komfortowo, zwłaszcza po paru godzinach pracy. Najlepiej by to były materiały naturalne, przewiewne, lub przynajmniej siatka na oparciu, która zapewni cyrkulację powietrza.

Zobacz również