img

Schorzenia kręgosłupa a fotele biurowe

Naukowcy od dawien dawna dowodzą, że kręgosłup człowieka nie jest dostatecznie mocny by wytrzymać postawę stojącą, a siedzenie to po prostu dla kręgosłupa całkowity horror. Im dłużej siedzimy, zwłaszcza w bezruchu, tym bardziej zyskujemy pewność, że wcześniej czy później ( ale raczej wcześniej) czekają nas poważne problemy zdrowotne związane z kręgosłupem. Na początek tylko niewielkie kolki w plecach, bóle mięśniowe, potem mrowienia rąk i nóg, nasilający się ból pleców, następnie bóle i zawroty głowy, aż po bardzo poważne i często nieodwracalne schorzenia neurologiczne, które mogą prowadzić nawet do trwałego kalectwa.

Stara, mądra zasada medycyny głosi, że „ lepiej zapobiegać niż leczyć” . W tym wypadku sprawdza się w stu procentach. Całe życie powinniśmy dbać o nasz kręgosłup, ale jeśli charakter naszej pracy przykuwa nas do biurka czasem na kilka czy nawet kilkanaście godzin dziennie, w naszym bardzo dobrze pojętym interesie powinniśmy zawczasu zadbać o nasz kręgosłup .

Najważniejsze zasady człowieka prowadzącego siedzący tryb życia i dbającego o swój kręgosłup brzmią -

- musisz siedzieć na odpowiednim fotelu biurowym, czy krześle

- musisz podczas siedzenia trzymać, odpowiednią postawę ( plecy dobrze przylegające do wyprofilowanego na miarę oparcia fotela, obie stopy oparte na podłodze, nadgarstki na wysokości żołądka, głowa prosto)

- musisz robić przynajmniej co godzinę, dwie krótkie kilku minutowe przerwy podczas której zmieniasz pozycję, spacerujesz, machasz rękami, a najlepiej wykonujesz odpowiednią gimnastykę przy otwartym oknie

- musisz przynajmniej raz w tygodniu pływać lub uprawiać inny sport

- musisz codziennie wykonywać dziesięć ćwiczeń wzmacniających mięśnie podtrzymujące kręgosłup

- musisz dbać o prawidłową masę ciała

 

Zacznijmy od wyboru odpowiedniego fotela biurowego . Przede wszystkim wyrzucamy na śmietnik tanie, chińskie fotele biurowe na kółkach. Prawda jest taka, że ponad 90% z nich jest zagrożeniem dla naszego kręgosłupa, jeśli będziemy z nich korzystać dłużej niż godzinę dziennie, kłopoty zdrowotne gwarantowane. Niestety większość pracodawców, kierując się zapewne względami finansowymi, wybiera dla swoich pracowników tą najtańszą opcję . Jeśli tylko pracodawca wyrazi zgodę ( a co mu szkodzi, dla niego to czysty zysk) , to warto samemu zainwestować w dobry, ergonomiczny fotel i korzystać z niego w pracy.

Jakie kryteria powinien spełniać dobry, ergonomiczny fotel biurowy

– podstawa fotela powinna mieć kształt pięcioramiennej gwiazdy, najlepiej zakończonej wytrzymałymi kółkami

– fotel powinien mieć regulację zarówno pionową jak i poziomą ( zakres regulacji wysokości siedzenia 40 centymetrów, regulacja wysokości i pochylenia oparcia 30 stopni w tył i 5-10 stopni w przód)

– fotel powinien mieć regulowany zagłówek

– fotel powinien mieć wyprofilowane oparcie, tak aby dokładnie przylegał do pleców a w okolicy krzyżowej pleców był odpowiednio wyprofilowany

– oparcie fotela powinno być wykonane ze elastycznej, przewiewnej siateczki

– siedzisko fotela powinno mieć odpowiednią twardość, nie może być ani za miękkie ani za twarde, bo zarówno zbytnia miękkość jak i zbytnia twardość siedziska jest szkodliwa dla kręgosłupa

– fotel powinien mieć podpórki pod łokcie i najlepiej żeby podpórki też były regulowane

– obicie fotela powinno być wykonane albo z naturalnej skóry, albo ze specjalnej, przewiewnej i twardej siatki .

 

To jak wygląda fotel biurowy jest absolutnie sprawą drugorzędną, sprawą pierwszorzędną jest to, by był właściwie dobrany, więc przyjazny dla naszego kręgosłupa. Na prawdę nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu.

Zobacz również