img

BIURO W DOMU – DOBIERAMY ODPOWIEDNI FOTEL

Praca w domu jest tak samo ciężka jak w biurze, dla niektórych może być nawet cięższa, bo wymaga dodatkowej porcji samodyscypliny i odporności psychicznej. Warunki ekonomiczne kraju są jakie są i trzeba pogodzić się z faktem, że coraz więcej pracodawców zmuszonych do cięcia kosztów, będzie stawiać na pracowników zewnętrznych, czyli głównie tych co pracują u siebie w domu używając swojego sprzętu i korzystających ze swoich mebli. Średni czas jaki spędza pracownik przy komputerze to aż 10-11 godzin dziennie, czyli prawie pół doby spędzone w pozycji siedzącej !

Jeśli spędzamy w pozycji siedzącej kilka lub kilkanaście godzin dziennie i nie chcemy nabawić się bardzo poważnych chorób ( schorzenia kręgosłupa szyjnego i lędżwiowego, schorzenia neurologiczne, bóle głowy, bóle karku, zawroty głowy, drętwienie rąk i nóg, problemy z koncentracją ) powinniśmy zwrócić uwagę na sposób w jaki siedzimy, no i na to na czym siedzimy.

Prawidłowa pozycja siedząca przy pracy odbywającej się przy biurku, to taka, w której kręgosłup (zwłaszcza jego część lędżwiowa ) przylega do oparcia fotela, nogi opierają się swobodnie o podłogę, dłonie na klawiaturze znajdują się na linii pasa, a głowa jest w miarę możliwości ułożona prosto. Bardzo ważne jest przy pracy siedzącej, aby co godzinę, półtorej wstać, zrobić krótką gimnastykę, lub przynajmniej się przejść i pomachać rękami. Każda , nawet najkrótsza zmiana pozycji, wpływa korzystnie na krążenie i kręgosłup, więc w trosce o zdrowie warto tego pilnować.

Nie uda nam się utrzymać prawidłowej pozycji przy pracy siedzącej, jeśli nie dobierzemy odpowiedniego, ergonomicznego fotela. Wybór dobrego fotela to sprawa priorytetowa, jeśli spędzamy w pracy sporo czasu, a pracując w domu nie zawsze bierzemy taki wydatek pod uwagę. Warto jednak zainwestować w idealny dla naszej sylwetki i naszych potrzeb fotel, bo warto inwestować we własne zdrowie i kondycję.

Jakie warunki powinien spełniać doskonały fotel biurowy?

– fotel powinien posiadać tak zwaną pneumatyczną regulację wysokości, oraz pneumatyczną regulację głębokości siedziska, co pozwoli na idealne dopasowanie do naszego wzrostu i sylwetki.

– bardzo istotne jest aby fotel posiadał też elastyczną regulację oparcia w trzech płaszczyznach ( głębokość, wysokość i kąt nachylenia) . Odpowiednia regulacja pozwoli tak dopasować oparcie do kręgosłupa, by cały czas przylegało do kręgosłupa, stanowiło dla niego bezcenne podparcie, nawet jeśli często zmieniamy pozycję.

– fotel powinien być stabilny, najlepiej jeśli jego podstawa jest pięcioramienna i jest wyposażona w dobre kółka jezdne

– oparcie fotela powinno być prawidłowo wyprofilowane, musi przylegać do naszego kręgosłupa. Bardzo istotny jest rodzaj materiału z jakiego jest wykonane. Najbardziej polecane są nowoczesne, elastyczne siateczki, które zapewniają komfort i zabezpieczenie kręgosłupa, są przewiewne i trwałe. W drugiej kolejności polecane są surowce naturalne takie jak skóra czy bawełna, a najmniej polecane jest tworzywo sztuczne ( imitacje skóry czy materiały poliestrowe), są tanie i łatwo je utrzymać w czystości, ale niestety są klejące i nieprzewiewne.

– odpowiednio twarde i odpowiednio wyprofilowane siedzisko fotela. Siedzisko powinno być wykonane z naturalnych surowców( najlepsza jest skóra) , powinno mieć zaokrąglone krawędzie i mieć odpowiedni stopień twardości, bo zarówno za twarde jak i za miękkie może wywołać ból kręgosłupa.

– fotel powinien mieć regulowany zagłówek

– fotel powinien mieć regulowane podłokietniki, tak by podparcie pomagało odciążyć kręgosłup.

Ważny, ale nie najważniejszy jest też odpowiedni dobór designu fotela, tak by harmonijnie wpasowywał się w styl naszego kącika do pracy i całego mieszkania . 

 

Zobacz również