img

Dobieramy odpowiedni fotel obrotowy

Spędzając większość czasu w pozycji siedzącej jesteśmy bardzo narażeni na schorzenia kręgosłupa. Na początku to tylko niewielkie bóle pleców, zesztywnienia mięśni, czy drętwienie kończyn, ale z czasem pojawiają się poważniejsze choroby i zwyrodnienia, które mogą doprowadzić do zmian w centralnym układzie nerwowym, a w skrajnych przypadkach nawet do kalectwa. Lepiej więc zawczasu zastosować odpowiednią profilaktykę, aby się ustrzec przed ciężkimi chorobami, zamiast potem cierpieć i wydawać duże pieniądze na leczenie i rehabilitację.

Oto kilka zaleceń profilaktycznych dla osób prowadzących siedzący tryb życia :

 

– trzeba dopasować do siedzenia odpowiedni, ergonomiczny fotel, najlepiej wysokiej jakości, który będzie podtrzymywał, a nie obciążał nasz kręgosłup

 

– trzeba prowadzić aktywny tryb życia, czyli najlepiej codziennie się gimnastykować, najlepiej z uwzględnieniem specjalnych ćwiczeń kierowanych na wzmocnienie mięśni wokół kręgosłupa. Jeśli do tego dodamy codzienne spacery, raz w tygodniu pływanie, lub jakiś inny sport, to jest naprawdę super i zaprocentuje to nie tylko mocnym kręgosłupem, ale lepszą kondycją zdrowotną w ogólności.

 

– trzeba dbać o prawidłową masę ciała

 

– trzeba unikać niewygodnego obuwia, zwłaszcza dotyczy to kobiet uwielbiających wysokie obcasy

 

– trzeba unikać podnoszenia ciężarów i w ogóle przeciążania kręgosłupa ( np. długotrwały wysiłek, praca na stojąco w niedobrym obuwiu, podnoszenie z prostej postawy, bez ugiętych kolan itp.)

 

Na rynku jest szeroka oferta foteli obrotowych, trzeba jednak wiedzieć jaki wybrać, by spełniał nie tylko wymagania estetyczne, ale by spełniał tez standardy zdrowotne .

Ważna uwaga- nie kierujmy się ceną, akurat w tym przypadku sprawdza się stara zasada „ co drogie, to tanie” . Łatwo ulec pokusie niskiej ceny, bo importowane z Chin tanie fotele obrotowe są bardzo ładne i na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią od tych z polskich i europejskich fabryk, jedynie o wiele wyższą ceną.

Najlepsze i z reguły najdroższe fotele są wykonane z najwyższej jakości materiałów i mają zamontowany tak zwany mechanizm systemu VMS Ortopedic , to jest bezobsługowy mechanizm, który podczas użytkowania fotela sam wywołuje korzystne dla naszego zdrowia ( a przede wszystkim dla kręgosłupa) wielowymiarowe procesy ruchowe, powierzchnia siedziska porusza się w poziomie, pionie, ruchach strzałkowych wraz z przenoszonym środkiem ciężkości osoby użytkującej fotel . To nowoczesna i bardzo droga konstrukcja, która dodatkowo oczywiście spełnia i inne niezbędne warunki prawidłowego fotela obrotowego.

Te warunki są następujące:

1. Fotel musi być stabilny. Stabilność zapewni mu przede wszystkim odpowiednia podpora, najlepiej złożona z pięciu ramion ( z kółkami) wykonana z odpowiednio wytrzymałych materiałów.

2. Fotel posiada oparcie z podporą odcinka lędżwiowego , najlepiej by ta podpora była regulowana, tak by każdy, bez względu na wzrost mógł ją prawidłowo ustawić, jest to tak zwana regulacja głębokości podparcia krzyżowego. Oparcie powinno przylegać do pleców we właściwych miejscach. Materiał z którego wykonano oparcie powinien być naturalny ( najlepiej skóra, bawełna, specjalna siatka ), oddychający, no i odpowiednio twardy.

3.Fotel powinien mieć regulację wysokości siedziska , a siedzisko powinno być odpowiednio twarde( ale nie zbyt twarde)

4. Fotel powinien mieć regulację wysokości i kąta oparcia

5.Fotel powinien mieć regulację podłokietników

7. Fotel powinien mieć mechanizm synchroniczny z funkcją wysuwania siedziska.

 

Zapewne znajdziemy na rynku fotele z innymi, nowoczesnymi rozwiązaniami, ale żebyśmy czuli się bezpiecznie, tych kilka jest niezbędnych.

Zobacz również