img

Czy fotel gabinetowy może dbać o twój kręgosłup?

Wbrew pozorom, nasz kręgosłup kocha ruch. Od leżenia na kanapie czy ciągłego siedzenia woli aktywność fizyczną. Co więc możemy zrobić w sytuacji, gdy nasza praca wymaga wielogodzinnego siedzenia przy biurku? W trosce o zdrowie kręgosłupa powinniśmy wybrać odpowiedni fotel do pracy. Istnieje cała gama foteli biurowych lub gabinetowych, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby odciążać nasz kręgosłup i mięśnie w pozycji siedzącej. Ich konstrukcja jest zgodna z wszelkimi zasadami ergonomii.

Ergonomiczny, czyli jaki? 

Ergonomiczne siedzisko to takie, które uwzględnia wymiary konkretnej osoby, jego możliwości fizjologiczne i psychologiczne oraz spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Zalecenia ergonomiczne są bardzo szczegółowe. Obejmują między innymi wysokość, głębokość, szerokość i kąt pochylenia siedziska oraz oparcia, wysokość i rozstaw podłokietników, a także właściwe wyprofilowanie oparcia i siedziska, które powinny być dostosowane do krzywizn fizjologicznych ludzkiego ciała. Jednak to nie wszystko.

Zakres regulacji powinien zostać dopasowany do proporcji i wymiarów ciała. Powinna istnieć synchronizacja położenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych fotela. Zalecenia ergonomiczne dotyczą również dopasowania pokręteł i dźwigni regulujących ustawienie fotela do kształtu dłoni. Dostęp do nich powinien ułatwiać regulację. Cała konstrukcja musi być stabilna, co oznacza przede wszystkim możliwość blokady mechanizmu jezdnego. Fotel korzystnie wpływający na stan naszego kręgosłupa powinien być wyposażony w mechanizm umożliwiający tzw. dynamiczne siedzenie. Przy każdej zmianie pozycji, zarówno siedzisko, jak i oparcie musi aktywnie podążać za naszym ciałem.

Na co zwrócić uwagę kupując fotel gabinetowy?

Istnieje kilka podstawowych kwestii, które powinniśmy koniecznie sprawdzić przed zakupem fotela gabinetowego. Aby fotel był odpowiednio stabilny, musi posiadać solidną podstawę. Sprawdźmy więc, czy fotel opiera się na co najmniej pięcio ramiennej bazie. Dobry fotel nie może w żaden sposób ograniczać ruchu naszych ramion. Powinien również posiadać płaską powierzchnię siedziska, przy czym jej przednia połowa powinna delikatnie odchylać się ku tyłowi. Zalecana głębokość i szerokość siedziska to 40 cm. Oparcie powinno mieć wysokość od 55 do 60 cm oraz posiadać wypukłość na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dzięki temu nasz kręgosłup może przybrać optymalną pozycję litery „S”. Weźmy pod uwagę również zakres regulacji wysokości siedziska. Powinien on wynosić od 40 do 50 cm. Ważna jest również możliwość odchylenia oparcia od pozycji pionowej 30 stopni w tył i 5 stopni w przód. Aby nasze ramiona posiadały odpowiednie oparcie, warto wybrać fotel z regulowaną wysokością podłokietników oraz odległością między nimi. Kolejny ważny aspekt to możliwość obrotu fotela o 360 stopni wokół jego osi. Podniesie to zdecydowanie naszą mobilność w trakcie siedzenia.

Jeżeli przy wyborze fotela gabinetowego uwzględnimy wszystkie wymienione kwestie, to odpowiedź na pytanie zawarte w tytule musi być twierdząca. Odpowiednio dobrany fotel pomoże nam zadbać o zdrowie naszego kręgosłupa.

 

Zobacz również