img

Praca w trybie home office nie ma końca? Zobacz, jak wybrać odpowiedni fotel biurowy do Twojego domu lub mieszkania!

Wiele osób liczyło na to, że praca z domu potrwa miesiąc, dwa lub trzy – w wielu firmach nic jednak nie wskazuje na to, by miała się ona szybko się skończyć. Jeżeli ktoś liczył więc na to, że pracując na kuchennym krześle, przetrzyma ten krótki okres – cóż, obecnie może być po prostu rozczarowany. Dlatego właśnie podpowiemy Wam, jak wybrać odpowiedni fotel biurowy do pracy w domu i nie zbankrutować!

Fotele biurowe mają naprawdę bardzo różne ceny – niektóre to koszt kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych, zakładamy jedna, że jeżeli ktoś do tej pory fotela nie kupił, to znaczy, że chce oszczędzić. Z tego powodu podpowiemy Wam dzisiaj, jak kupić fotel w cenie 400-500 zł. To kwota, którą wielu może przeznaczyć i naszym zdaniem warto to zrobić – w końcu odpowiedni fotel to gwarancja dbania o nasze zdrowie!

Fotele ergonomiczny, czyli jaki?

To podstawa każdego fotela, na którego zakup będziemy się decydować. Fotel powinien być ergonomiczny, czyli powinniśmy być w stanie regulować go i dostosowywać do wymagań naszego ciała, jednocześnie pamiętajmy o dopasowaniu do krzywizny naszego kręgosłupa.

Podstawą jest regulacja wysokości, lecz to oferują fotele niemal w każdej cenie. Jeżeli jednak kusi nas, by kupić fotel bez takiej regulacji – zrezygnujmy. Może on prezentować się tak mało biurowo i mało formalnie, może pasować do naszych wnętrz, jednak pamiętajmy, że fotel, w którym spędzamy, pracując ponad 8 godzin dziennie, musi być przede wszystkim praktyczny.

Idąc dalej, zainteresujmy się tym, by fotel miał podłokietniki, zagłówek oraz poduszkę lędźwiową. To zapewni nam naprawdę wygodną pracę. Każdy z tych elementów może być również regulowany, lecz pamiętajmy o tym, że w cenie do 500 zł ciężko będzie nam kupić model, który będzie posiadał regulowane wszystkie 3 elementy. Wybierzmy więc taki, który w wersji nieregulowanej pasuje nam najbardziej. Zależy to od naszego wzrostu, wagi czy innych detali wynikających z naszej budowy.

Samo oparcie powinno być profilowane, dostosowane do naszych pleców, podobnie jak siedzisko. To ostatnie powinno zapewniać nam wygodne siedzenie – zwróćmy też uwagę, czy szybko się ono nie wygniecie. Musi być również duże, powinno sięgać ¾ naszego uda.

Pozycja, w której siedzimy

Odpowiedni fotel to taki, który umożliwia nam siedzenie w pozycji, która będzie nie tylko wygodna, ale również zdrowa. Odpowiednie oddalenie się od monitora to jedno, ale nie zapominajmy również ot tym, że nasze nogi w pozycji idealnej zginają się w kolanach pod kątem prostym, a do tego całe stopy idealnie opierają się na podłodze, o ile oczywiście nie zainwestowaliśmy również w podnóżek.

Materiał, z którego wykonany jest fotel biurowy

Fotel musi być oczywiście wytrzymały, i to zarówno jeżeli chodzi o materiał, z którego został wykonany, jak i również cały mechanizm.

Co do tego ostatniego, warto wspomnieć, że w cenie do 500 zł możemy liczyć na bujanie oparcia oraz możliwość blokowania go w dowolnej wybranej przez nas pozycji. Niekoniecznie będzie łączyć się to jednak z regulowanym siedziskiem.

Sam fotel w cenie do 500 zł powinien być wykonany nie ze skóry naturalnej (zbyt duże koszty), nie ze skóry ekologicznej (mierna wytrzymałość oraz problemy z oddychaniem pleców w trakcie lata, co skutkuje poceniem się ich), ale z materiału i/lub odpowiedniej membrany czy siateczki. Rozwiązanie to wygląda przeciętnie, ale zapewnia oddychanie naszym plecom, jest wytrzymałe oraz wygodne.

W cenie do 500 zł będzie to idealne rozwiązanie. Do tego jego plusem jest fakt, że nie trzeba dbać o nie bardzo, a na pewno mniej, niż w przypadku fotela wykonanego ze skóry czy skóry ekologicznej.

Zwróć uwagę na długość gwarancji!

Standardem jest, że trwa ona 2 lata, jednak w przypadku foteli biurowych możemy znaleźć modele, które odbiegają od tego. Gwarancja trwająca 3, 5 lub nawet 10 lat to coś możliwego, i to we wspomnianym budżecie do 500 zł! Zwróćmy więc uwagę na to, ile ona trwa – im jest dłuższa, tym możemy zakładać, że fotel jest solidniejszy i wykonany z materiałów lepszej jakości – nikt bowiem nie oferowałby np. 5-letniej gwarancji w momencie, w którym fotel nie ma szans sprawnie funkcjonować po takim czasie.

 

Zobacz również