img

Jak wybrać właściwy fotel biurowy?

Wybór fotele biurowego nie jest zadaniem łatwym. W standardowej sytuacji nie mamy na jego wybór wpływu – w końcu najczęściej korzystamy z niego w biurze, wyborem zajmuje się pracodawca, jednak gdy praca w domu zmusza nas do stworzenia odpowiedniej przestrzeni, gdzie ta będzie wygodna i komfortowa – zadanie to spada na nas. Jak więc wybrać odpowiedni fotel biurowy i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Ile kosztuje odpowiedni fotel biurowy?

Ceny foteli biurowych są naprawdę bardzo zróżnicowane – najtańsze modele potrafią kosztować niewiele, ponad 100 zł, jednak wiele z nich to koszt znacznie powyżej nawet kilku tysięcy złotych. Czy więc tanie fotele są w stanie zaoferować, chociaż podstawową wygodę i komfort, i po prostu będą nadawać się do – czasem wymagającej – pracy zdalnej?

Naszym zdaniem – jak najbardziej tak, chociaż zakup taniego fotele biurowego jest naprawdę wymagający. Wszystko dlatego, że naprawdę łatwo wybrać fotele, które będzie naprawdę nieodpowiedni, mało wygodny, o niskiej wytrzymałości, a jego główną zaletą będzie np. jego wygląd.

Nie znaczy to jednak, że w cenie 300, 400 czy 500 zł nie można znaleźć odpowiedniego krzesła biurowego, w którym praca będzie naprawdę komfortowa.

Jak wybrać fotel biurowy do pracy zdalnej?

Najważniejsza jest ergonomia, czyli możliwość dopasowania danego fotela do naszych realnych wymagań, pod względem naszego ciała i jego specyfiki. Podstawowym elementem, w który wyposażony jest fotele ergonomiczny, jest regulacja wysokości. Łatwo zauważyć, że ludzie potrafią bardzo znacznie różnić się wzrostem, aby każdy z nas mógł wygodnie w danym fotelu pracować, musi mieć on regulowaną wysokość. W innym przypadku będzie ona uśredniona, dzięki czemu tak naprawdę wygodna będzie ona jedynie dla garstki osób a dość przeciętnym wzroście, wynoszącym pewnie około 170 cm.

Poszukując fotela, warto więc zwracać uwagę na wszystko, co możemy regulować – od wysokości, przez podłokietniki, po poszuka lędźwiowe czy zagłówek. Im więcej regulacji, tym łatwiej będzie nad dopasować dany fotel do naszych realnych wymagań.

Kolejną kwestią jest wygoda – fotel po prostu musi oferować wygodną i komfortową pracę. Nie warto jednak wierzyć jedynie zdjęciom, na których fotel wygląda na wygodny. Zwłaszcza w przypadku foteli tanich, warto sprawdzić samodzielnie, czy dany fotel jest wygodny, czy też nie.

Warto zwrócić również uwagę na to, z czego fotel jest wykonany. Często tanie fotele biurowe pokryte są skórą ekologiczną. Jest to materiał sztuczny, jednak w kwestii wygląda, naprawdę podobny do skóry naturalnej, dlatego zresztą tak wiele osób na niego się decyduje. Niestety, największym minusem tego rozwiązania jest fakt, że materiał ten nie będzie przepuszczał powietrze, a przez co nie będzie również oferował możliwości prawidłowej wentylacji naszych pleców. Pracując w fotelu wykonanym ze skóry ekologicznej, zwłaszcza gdy temperatura będzie wysoka, odczujemy wysoką potliwość pleców, a dodatkowo mogą się one niemal kleić do skóry ekologicznej.

W takim wypadku znacznie lepiej jest postawić na fotele z membraną – nie wyglądają spektakularnie, nie wyglądają nawet wygodnie, lecz to jedynie pozory. Oparcia wykonane z membranę są oceniane jako bardzo wygodne, ma do tego jej budowa jak najbardziej bezie wspierać wentylowanie naszych pleców. Do tego fotele wykonane z membrany, przynajmniej częściowo, potrafią być naprawdę tanie, przystępne nawet dla osób, których budżet na fotel biurowy nie przekracza 500 zł. 

Gwarancja i mechanizm

Przed zakupem warto zwrócić również uwagę na mechanizm danego fotela biurowego. Ile opcji on oferuje, w jakichś płaszczyznach będą poruszać się poszczególne elementy krzesła? To naprawdę istotne. Warto zwrócić uwagę, czy fotel oferuje opcję bujania się (czyli ruchomego oparcia, które będzie się przemieszczać pod wpływem naszego opierania się na nim) oraz czy oparcie można zablokować w niemal dowolnej pozycji – to bardzo wygodna opcja, dostępna jednak jedynie w niektórych tanich fotelach.

Dodatkowo warto jest zwracać uwagę na to jak długą gwarancję oferuje producent danego fotela. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nie trwa ona dużej, niż 2 lata, jednak poszczególne modele mogą oferować gwarancję nie tylko 3 czy 5-letnią, ale również taką, która wynosi 10 lat, i to cały czas w cenie do 500 zł. Długa gwarancja sprawia, że mamy pewność, że fotel biurowy, który kupujemy, jest naprawdę solidny i przez lata nie powinniśmy mieć z nim problemów – to olbrzymi plus w przypadku naprawdę tanich foteli, które potrafią być czasem naprawdę mało wytrzymałe. 

 

Zobacz również