img

Wygodne krzesło do pracy biurowej

Praca przy biurku bywa niesłychanie męcząca. Człowiek, jako istota z natury mobilna po wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej może odczuwać dolegliwości związane z kręgosłupem oraz innymi schorzeniami. Aby wyeliminować te problemy, wystarczy wybrać wygodne krzesło do pracy biurowej. Czym zatem kierować się kupując krzesło lub fotel do pracy?

Najważniejsze kryterium – kształt i budowa krzesła

Ergonomia krzesła obrotowego jest niezwykle istotnym kryterium jego wyboru. Krzesło powinno umożliwiać naszemu kręgosłupowi przyjęcie pozycji litery „S”. Jednocześnie musi zapewniać mu odpowiednie podparcie. Mogłoby się wydawać, że w czasie siedzenia nasze mięśnie w ogóle nie pracują. Nic bardziej mylnego! Przy nieprawidłowym ułożeniu ciała dochodzi do zwiększonego napięcia mięśni, a efektem mogą być zarówno schorzenia kręgosłupa oraz mięśni, jak i problemy z krążeniem, bóle głowy i żylaki.

Kupując krzesło do pracy, wybierajmy takie, które posiada solidną podstawę, najlepiej pięcioramienną. Dzięki temu krzesło będzie stabilne. Kółka powinny posiadać mechanizm samohamowania.

Niezwykle ważna jest głębokość siedziska. Idealne to takie, które zapewnia podparcie około ¾ długości ud. Siedzisko musi mieć też oczywiście odpowiednią szerokość. Oparcie z kolei powinno być dosyć wysokie. Musi sięgać powyżej łopatek, aby podpierać tę część naszych pleców. Jeżeli praca przed komputerem zajmuje nam wiele godzin, z pewnością odczujemy pozytywny efekt właściwie dobranego oparcia. Odpowiednie wyprofilowanie pozwoli przyjąć naszemu kręgosłupowi wygodną pozycję „S”. Zwracajmy więc szczególną uwagę na uwypuklenie na wysokości odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Wybierając fotel biurowy nie zapominajmy także o podłokietnikach. Podparcie ramion okazuje się bowiem bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stan kręgosłupa.

Możliwość regulacji

Krzesło przeznaczone do pracy powinno posiadać możliwość regulacji każdego elementu. Dzięki temu możliwe jest idealne dopasowanie krzesła do konkretnej osoby. Regulowana wysokość oparcia pozwala na dopasowanie krzesła do swojego wzrostu, a co za tym idzie, również budowy kręgosłupa. Problem z wyborem krzesła mogą mieć szczególnie osoby bardzo wysokie i to one w szczególności powinny zwrócić uwagę na ten parametr. Kolejny, niezwykle ważny, aspekt to regulacja odchylenia oparcia. Zazwyczaj regulacja obejmuje mniejsze lub większe odchylenie oraz lekkie pochylenie do przodu. Możemy więc w każdym momencie dostosować krzesło do swoich potrzeb. Siedzenie cały czas w jednej pozycji bardzo obciąża nasz kręgosłup. Zwróćmy też uwagę na to, w którym miejscu znajduje się pokrętło regulacji. Umieszczone z boku zapewni łatwą i wygodną regulację, bez konieczności wstawania z krzesła.

Niektóre z modeli krzeseł posiadają również regulowany profil oparcia, regulowaną wysokość siedziska, regulowaną głębokość siedziska, regulowaną szerokość siedziska oraz regulowany zagłówek i podłokietniki. Wszystkie te opcje pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie krzesła do jego użytkownika.  

 

Zobacz również