img

Wybór siedzisk w trosce o zdrowie

Obecnie, gdy myślimy o wyposażeniu przestrzeni to jednym z pierwszych elementów (który przychodzi nam na myśl) jest krzesło. Nic dziwnego, ponieważ są one w każdym miejscu - prywatnym czy publicznym. To mebel uniwersalny, który różni się jedynie materiałem wykonania i formą. Jednak funkcja pozostaje taka sama - możliwość siedzenie, niezależnie od tego czy jest to krzesło, pufa, fotel. O odpowiednim wyborze siedziska decyduje jednak wiele czynników.

Dopasowanie

Siedziska różnią się od siebie, gdyż mogą być z innego materiału, wyglądać inaczej i różnić się stylem czy funkcjonalnością. W zależności od funkcji użytkowej (miejsca, częstotliwości) oraz kosztów będziemy wybierać odpowiednie siedziska dla danej przestrzeni. Ich wygląd oczywiście nie jest bez znaczenia, gdyż w pierwszej kolejności będziemy dobierać siedziska do wystroju miejsca.

Jadalnia. Najczęściej w tej części domu krzesła dopasowuje się do stołu. Jego wielkość, kształt, materiał wykonania będzie wpływał na rodzaj krzeseł. W tym miejscu najlepiej sprawdzają się krzesła proste, pozbawione podłokietników i z wysokimi oparciami. Jadalnia to miejsce zbierania się domowników przy posiłku, którzy chcą spędzić czas razem. Nie warto oddzielać swojej przestrzeni od pozostałych poprzez boczne oparcia. Salon. Siedziska tutaj powinny być wygodne, gdyż z założenia salon stanowi miejsce przyjmowania gości i jest epicentrum życia domu. Powinny także prezentować się odpowiednio i być wkomponowane w styl pomieszczenia. Takie siedziska powinny charakteryzować się wygodą, miękkością i elegancją.

Biuro. Tutaj krzesła pełnią funkcję głównie użytkową, a mniej ozdobną. Siedziska powinny być wygodne i funkcjonalne. Mają zapewniać odpowiednią pozycję w trakcie pracy i komfort. Muszą stanowić właściwe oparcie dla naszego ciała - dla rąk i pleców szczególnie. Dlatego warto wybierać modele z wysokim oparciem, wyprofilowane i z podłokietnikami. To pomoże zadbać o właściwą pozycję w trakcie pracy.

Z kolei krzesła w sypialni czy holu i mniej używanych pomieszczeniach mają funkcję bardziej ozdobną i są elementami na wszelki wypadek. Z tego powodu, nie ma wielkiego znaczenia w tym przypadku ich funkcjonalność i wygoda. Mogą być to proste siedziska lub efektowne i eleganckie meble, które podkreślą styl otoczenia. Tutaj już decyduje głównie gust właściciela.

Zdrowie

Krzesła i fotele spotkamy wszędzie - w domu, w pracy, w przestrzeni publicznej. To podstawowy element wyposażenia każdego miejsca. Ich wybór uzależniony jest dopasowaniem do miejsca, funduszami na ten cel, ale także powinno liczyć się zdrowie. Nawet piękne krzesło czy fotel, które będą niewygodne nie spełnią swojego zadania. Ma to duże znaczenie w przypadku miejsc pracy, gdzie siedząc spędzamy dużo czasu. Nasze ciało potrzebuje wtedy odpowiedniego oparcia, by uniknąć przemęczenia i problemów zdrowotnych. To ważne, gdyż niewłaściwa postawa będzie prowadziła do poważnych konsekwencji zdrowotnych i w kwestii nastroju. Rozdrażnienie, zniechęcenie i brak motywacji, a także bóle, napięcie mięśniowe i skrzywienie kręgosłupa to tylko nieliczne, negatywne efekty złego siedziska. Krzesło biurowe powinno nie tyle, co ładnie się prezentować, a być wygodne. Jego podstawową cechą ma być funkcjonalność i komfort. Takie krzesło powinno być odpowiednio wyprofilowane, mieć możliwość dopasowania do wzrostu osoby, by uniknąć garbienia się i nierównego rozłożenia ciała. Z tego powodu przydadzą się także podłokietniki, które zapewnią jeden poziom ramion w trakcie pracy. 

 

Zobacz również