img

Jak wybrać krzesło gamingowe?

​Wybór odpowiedniego fotela gamingowego nie jest łatwy. Wiele osób kuszonych jest znakomitym wyglądem nawet tanich modeli, ale czy lepiej zdecydować się na design i niską ceną, czy na jakość wykonania i wygodę?

To, co należy mieć na względzie już na początku, to fakt, że na fotelu gamingowym nie powinno się oszczędzać. W końcu kupujemy go dlatego, że gramy wiele albo przynajmniej mamy taki zamiar. Oznaczać to będzie, że wiele godzin będziemy spędzać w bardzo podobnej pozycji, a podczas zabawy niekoniecznie będziemy mieli na uwadze to, w jakiej pozycji się znajdujemy. Z tego względu inwestycja w fotel gamingowy to tak naprawdę inwestycja w nasze zdrowie.

Ergonomia foteli gamingowych

Każdy fotel gamingowy powinien być ergonomiczny. Oznacza to, że powinien być odpowiednio dopasowany do naszych warunków fizycznych. Oznacza to z jednej strony, że tam, gdzie to możliwe (np. w okolicach lędźwi), powinien być jak najbardziej dopasowany, ale powinien również posiadać wiele opcji precyzyjnej regulacji, dzięki czemu każdy gracz będzie w stanie idealnie dopasować fotel do swoich własnych wymagań.

Fotel gamingowy – cechy podstawowe

Fotele gamingowe powinny być wyposażone przynajmniej w kilka elementów, o których obecności musimy pamiętać. Pierwszym z nich jest obecność przynajmniej 5 kółek, za pomocą których będzie poruszał się dany fotel. Dzięki temu będzie on jednocześnie bardzo stabilny, co sprawi, że granie będzie dla nas naprawdę komfortowe.

Kolejnym niezbędnym elementem są podłokietniki. Jeżeli wiele godzin będziemy spędzać przy biurku, nasze ręce będą potrzebowały odpowiedniego wsparcia. Idealnym wyborem okaże się model, który będzie posiadał regulowane podłokietniki, dzięki czemu idealnie dopasujemy je nie tylko do naszych wymagań, ale również do biurka, jeżeli będzie potrzeba wsunięcia fotela właśnie pod nie.

Warto zdecydować się na fotel gamingowy posiadający zagłówek. Dzięki temu będziemy mogli oprzeć się w trakcie gry naprawdę wygodnie, często odciągając nasz kark. Jeżeli tylko będzie istniała taka opcja, warto decydować się na modele, które będą posiadały regulowany zagłówek.

Nie inaczej jest z podpórką pod lędźwie. Jej obecność to podstawa, ale również wskazana jest opcja jej regulacji.

Idealnym wyborem jest więc decydowanie się na fotel, który posiada jak największą ilość opcji regulacji, z regulacją wysokość jako tą podstawową, lecz to, czy uda nam się wybrać taki fotel, będzie zależało od tego, jaki posiadamy budżet.

Siedzisko i oparcie

Siedzisko w fotelu gamingowym, podobnie jak oparcie, powinno być odpowiednio profilowane. Dodatkowo nie powinno być osadzone ani zbytnio płytko, ani zbytnio głęboko, dzięki czemu siedzieć będzie się w nim naprawdę wygodne. Samo siedzisko musi być również odpowiednio obszerne – idealnym rozwiązaniem jest moment, w którym siedzisko sięga do około ¾ naszego uda.

Mechanizm fotela gamingowego i jego działanie

Wbrew pozorom, fotele gamingowe mogą być wyposażone w różne mechanizmy. Podstawą jest oczywiście jego jakość, lecz tę ciężko ocenić w momencie zakupu. Podstawą jest jednak fakt, czy siadając w danym fotelu, nic nie skrzypi i poszczególne rączki czy przekładnie działają bez problemów.

Sam mechanizm powinien oferować nam coś więcej, niż tylko blokadę oparcia. Wyborem minimum dla wielu jest możliwość pozostawienia ruchomego oparcia, i zmieniania jego pozycji w dowolnym momencie, zmieniając siłę nacisku na niego z pomocą naszych pleców. Często nazywane jest to opcją bujania się, najlepiej z możliwością zablokowania oparcia w dowolnej pozycji. Dzięki temu nawet, jeżeli będziemy chcieli siedzieć w pozycji bardziej leżącej, będzie to możliwe i wygodne.

Materiał, z którego wykonane są fotele gamingowe

Niestety, jest to olbrzymia bolączka wielu foteli gamingowych. Idealną opcją byłoby, aby były one wykonane ze skóry naturalnej, są to jednak naprawdę duże koszta, dlatego tez wiele tańszych foteli gamingowych wykonanych jest ze skóry ekologicznej. Wygląda ona naprawdę efektownie, jednak niestety nie przepuszcza powietrza, przez co, zwłaszcza w miesiącach letnich, plecy gracza będą się pocić i niemal przyklejać do skóry ekologicznej. Z tego powodu znacznie lepiej zdecydować się na fotel wykonany ze specjalnej membrany, która nie dość, że jest bardzo wytrzymała, to dodatkowo idealnie przepuszcza powietrze i wspiera wentylowanie naszych pleców. 

 

Zobacz również