img

Kilka funkcji fotela biurowego, które musisz znać

Większość dostępnych krzeseł biurowych ma wiele funkcji ergonomicznych lub ulepszeń funkcjonalnych w porównaniu z krzesłami biurowymi z przeszłości. Współczesne ergonomiczne fotele do pracy biurowej wydają się mieć więcej dźwigni i regulacji, niż mały samolot! Jest oczywiście trochę przesady w tym stwierdzeniu, jednak liczba dostępnych funkcji i mechanizmów jest naprawdę spora. Oto niektóre z nich:

Pneumatyczna regulacja wysokości siedziska

Większość siedzisk biurowych oferuje obecnie tę funkcję. Ten specjalny mechanizm podnoszenia i opuszczania siedziska znacznie ułatwia korzystanie z fotela. Dzięki niemu rośnie szansa na idealne dopasowanie krzesła do konkretnego użytkownika. Cylinder pneumatyczny jest przymocowany do mechanizmu fotela znajdującego się pod poduszką siedzenia. Cylinder ten umożliwia szybką i łatwą regulację w określonym zakresie wysokości. Regulacja przeprowadzana jest za pomocą dźwigni umieszczonej pod poduszką siedziska po prawej lub lewej stronie fotela. Kupując fotel warto zwrócić uwagę na lokalizację dźwigni. Musi być umieszczona w takim miejscu, aby regulacja nie sprawiała najmniejszych problemów.

Pochylenie oparcia z regulowanym napięciem odchylenia

Producenci często traktują regulację napięcia odchylenia i samo odchylenie oparcia, jako dwie oddzielne funkcje. Te dwie cechy fotela biurowego są ze sobą tak blisko powiązane, że możemy uznać je za jedną funkcję. Większość typów krzeseł biurowych, foteli gabinetowych czy foteli komputerowych posiada opcję odchylenia z regulowanym napięciem. Umożliwia ona użytkownikowi kołysanie lub odchylanie do tyłu. Napięcie odchylenia modyfikuje się, obracając zwykle dużą okrągłą gałką znajdującą się pod siedzeniem w kierunku przodu fotela. Niektórzy producenci krzeseł umieszczają regulator napięcia odchylenia w innym miejscu na krześle, ale większość nadal znajduje się z przodu.

Blokada odchylenia

Jednym z problemów związanych z blokadą odchylenia jest to, że nie wszyscy producenci używają tej samej dźwigni lub umieszczają dźwignię w różnych obszarach, aby sterować tą funkcją. W efekcie mamy do czynienia z różnymi sposobami regulacji blokady odchylenia krzesła. Sprawdzanie instrukcji może pomóc nam w zapoznaniu się z konkretnymi elementami sterującymi fotelami. Niektórzy producenci mogą używać dźwigni, takich jak te używane do regulacji wysokości siedziska, aby kontrolować blokadę odchylenia. Stosowane są także dźwignie lub drążki, które wymagają wciśnięcia lub wyciągnięcia, aby zablokować lub odblokować odchylenie oparcia.

Regulacja wysokości oparcia

Coraz więcej foteli biurowych oferuje tę funkcję. Regulacja wysokości oparcia umożliwia użytkownikowi dokładne ustawienie obszaru podparcia lędźwiowego oparcia w określonym zakresie. Dzięki temu fotel staje się bardziej dopasowany do danego użytkownika. Wysokości oparcia jest często modyfikowana przez obracanie pokrętła na trzpieniu lub ramie oparcia. Po poluzowaniu tego pokrętła oparcie można podnieść lub obniżyć do pożądanej pozycji, a następnie pokrętło powinno zostać dokręcone w celu utrzymania pozycji.

Oczywiście, na rynku dostępnych jest wiele innych funkcji, które możemy dobierać w zależności od osobistych preferencji oraz czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Jeśli pracujemy przy biurku kilkanaście godzin dziennie, zadbajmy o swój kręgosłup wybierając krzesło z jak największą liczbą ergonomicznych rozwiązań.

 

Zobacz również