Krzesło biurowe wbrew swojej nazwie nie jest wykorzystywane jedynie w biurach czy urzędach. Bardzo często potrzebujemy obecnie tego rodzaju mebla do urządzenia we własnym domu wygodnego miejsca do pracy. Coraz więcej osób pracuje zdalnie, korzystając z możliwości, jakie daje w tym zakresie internet. Wielogodzinna praca przy komputerze daje o sobie znać. Pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości takie, jak bóle głowy, karku, ogólne zmęczenie oraz problemy z kręgosłupem. Możemy temu przeciwdziałać, decydując się na zakup odpowiedniego krzesła biurowego. Istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy jego wyborze. Priorytetem jest zdrowie naszego kręgosłupa. Idealne krzesło biurowe zapewni mu właściwe podparcie. Niejako zmusi nasze ciało do przyjęcia właściwej pozycji. Odpowiednie sylwetka podczas pracy siedzącej jest niesłychanie ważna, gdyż prowadzi do zminimalizowania wszelkich napięć mięśni i obciążeń kręgosłupa.
Oczywiście wybór krzesła biurowego zawsze jest sprawa indywidualną. Różnimy się przecież między sobą wzrostem, wagą czy ogólną sylwetką. Kupując krzesło musimy pamiętać o jego maksymalnym dostosowaniu do naszej osoby. W czasie zakupu nie bójmy się więc wypróbowania poszczególnych modeli pod tym kątem. Usiądźmy na krześle starając się spełnić przy tym następujące warunki. W trakcie siedzenia nasze nogi powinny być zgięte w kolanach pod katem prostym. Plecy na całej długości muszą przylegać do oparcia. Pamiętajmy o tym, aby odcinek szyjny kręgosłupa był utrzymany w linii prostej.
Producenci oferują nam obecnie wiele modeli krzeseł, które w łatwy sposób dopasujemy do swoich potrzeb i uwarunkowań anatomicznych. Należy stwierdzić, że im więcej możliwości dopasowania krzesła do potrzeb konkretnej osoby, tym większa jest jego praktyczność.
Poszczególne elementy krzesła biurowego powinny spełniać pewne, określone standardy. Istotną rolę odgrywa z całą pewnością oparcie, gdyż to ono decyduje w znacznej mierze o postawie kręgosłupa. Oparcie powinno posiadać możliwość regulacji, aby można je było łatwo i szybko dopasować do swojego wzrostu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy z krzesła będzie korzystało więcej, niż tylko jedna osoba. Regulacja stanowi wówczas niezwykle praktyczne rozwiązanie. Jeżeli chodzi o oparcie, powinno ono posiadać w okolicy lędźwiowej uwypuklenie, dzięki któremu nasze plecy będą wygięte na kształt litery "S".
Nie mniej ważne jest samo siedzisko. Zadbajmy o to, aby posiadało regulację głębokości. Nie powinno być zbyt miękkie, zapadniemy się w nim wówczas i wcale nie będzie nam wygodnie podczas pracy. Z kolei zbyt twarde siedzisko może powodować dyskomfort i ból. Zakup krzesła bez regulowanej wysokości nie ma większego sensu. Zwróćmy też uwagę na podłokietniki. maja one istotna rolę i mogą znacznie ułatwić nam pracę.
Wybór właściwego fotela oznacza odpowiednia higienę pracy. Nie możemy o niej zapominać nawet, gdy pracujemy w domu, a może zwłaszcza wtedy. Praca siedząca nie powinna powodować fizycznego dyskomfortu. Męczymy się wówczas znacznie szybciej, a praca staje się mniej efektywna.