img

Zadbaj o ergonomię pracy - dobierz odpowiednie krzesło!

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje w pozycji siedzącej, przy komputerze. Przyjmowanie takiej pozycji przez wiele godzin może poważne narazić nasz kręgosłup lub odcinek lędźwiowy na ból. Na szczęście istnieją sposoby, które pomagają skutecznie odciążyć kręgosłup i uniknąć potencjalnego urazu. Oto krótki poradnik jak zaplanować ergonomiczne stanowisko pracy.

Wszyscy ci, którzy korzystają na co dzień z komputera, potrzebują dobrze zorganizowanego miejsca pracy. Wpłynie to nie tylko na nasze zdrowie, ale również na naszą efektywność. Ergonomiczne stanowisko to takie, które w intuicyjny sposób pomaga przyjąć jak najbardziej nie obciążającej kręgosłup pozycji. To wszystko zapewnia właściwe zakotwiczenie miednicy we właściwym jej przodopochyleniu. Od tego, jak usadzimy miednicę zależy jak ułoży się nasz kręgosłup. Pamiętaj więc, że na ergonomiczne miejsce pracy składa się zarówno biurko i krzesło.

Grunt to właściwa pozycja

Przede wszystkim należy odpowiednio ustawić krzesło, biurko oraz monitor, tak aby nie przyjmować niewygodnej pozycji i nie skręcać nadto szyi. Pamiętaj, że im bardziej ostry kąt pomiędzy udem a tułowiem, tym większa presja na tylną część dysku. Zmniejsza się ona razem ze zwiększeniem tego kąta, dlatego odchylanie oparcia krzesła zmniejsza ciśnienie. Niestety uniemożliwia to pracę przy biurku. Doczekaliśmy się bardzo wielu koncepcji dotyczących tego jak siedzieć i tym samym zabezpieczyć się przed przykrymi następstwami długotrwałego siedzenia. Tak naprawdę jednak wszystkie te pozycje są intuicyjne, dlatego producenci wspomogli nas wypuszczając na rynek serie krzeseł i siedzisk, które określane są jako ergonomiczne. Pomagają one przyjąć jak najlepszą dla nas pozycję.

Ergonomiczne siedziska

W ofercie spotkasz produkty takie jak krzesła statyczne, krzesła dynamiczne oraz klękosiady. Do pierwszej grupy zaliczają się krzesła, które nie wymagają kontrolowanego napięcia mięśniowego dla utrzymania właściwej pozycji. Charakteryzują się poziomym ustawieniem siedziska a główny nacisk kładziony jest na profilowane oparcie i mechanizmy, które pozwalają na regulację jego ustawienia. Dynamiczne krzesła odznaczają się tym, że siedziska osadzone są na sprężynach, wymuszających kontrolę mięśniową sylwetki. Spośród ostatniej grupy można wyodrębnić dwa rodzaje – klękosiady bez oparcia i z oparciem. Warto zaznaczyć, że pozytywną cechą obu jest pochylone siedzisko, które ustawia miednicę w przodopochyleniu i utrzymujące rozwarty kąt udo-tułów.

 

Zobacz również