img

Zalety ergonomicznego fotela biurowego

Postęp techniczny jest naprawdę imponujący w ostatnich latach – dotyczy to bardzo wielu dziedzin życia i gospodarki, a szczególnie widać to w przypadku tych produktów na które jest największy popyt- po prostu działają prawa wolnego rynku. Ponieważ bardzo duża część społeczeństwa prowadzi siedzący tryb życia i większość czasu spędza przy komputerze, albo dla pracy, albo dla rozrywki, to liczba ludzi mających poważne problemy z kręgosłupem rośnie wręcz lawinowo. Jedną z przyczyn jest oczywiście siedzenie na nieodpowiednim fotelu przez kilkanaście godzin dziennie. Nauka i technika wyszły naprzeciw tym problemom i rozpoczął się wysyp pomysłów i propozycji nowoczesnych foteli biurowych, które spełniają bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa zdrowotnego użytkowników. Gama propozycji jest bardzo szeroka, naprawdę jest w czym wybierać. Nowocześniejsze fotele same dostosowują się do wzrostu, wagi i sylwetki, wystarczy usiąść wygodnie, oprzeć się, a fotel tak się ułoży do ciała użytkownika, by było nie tylko wygodnie, ale i optymalnie dla naszego kręgosłupa. Najnowocześniejsze modele proponują też specjalny system VMS, który polega na wielowymiarowych ruchach siedziska w sposób, który jest korzystny dla kręgosłupa. Te dwa przykłady to póki co top listy przebojów ergonomicznych foteli biurowych na które raczej nie stać przeciętniaków i raczej stoją w gabinetach prezesów, niż w pomieszczeniach biurowych pracowników. Ale nie oznacza to, że reszta skazana jest na chińskie badziewie, często dobrze wyglądające, ale zabójcze dla kręgosłupa i na dodatek niewygodne i nietrwałe. Jest wiele ciekawych propozycji rodzimych producentów, które spełniają wszystkie normy. Trzeba przypomnieć, jaki powinien być dobry, bezpieczny dla zdrowia fotel biurowy. To musi być fotel obrotowy, najlepiej pełny obrót wokół osi. Powinien też być regulowany i to w kilku wymiarach, a więc regulacja wysokości siedziska, regulacja oparcia, regulacja podłokietników, regulacja zagłówka i regulacja podpory odcinka lędżwiowego. Specjalna podpora tego newralgicznego odcinka jest niezbędna, bo ta właśnie część kręgosłupa jest najmocniej obciążona przy siedzeniu, ale podpora musi być we właściwym miejscu i powinna oddziaływać z właściwą siłą, żeby uzyskać pozytywny skutek. Widać więc dlatego regulacja jest tak ważna.

Dobry ergonomiczny fotel musi być stabilny i wykonany z trwałych i najlepiej naturalnych materiałów. Skóra naturalna spełnia te warunki, jest miękka, nie klei się, jest wytrzymała i łatwa w utrzymaniu higieny. Nowoczesne technologie proponują też specjalne, elastyczne siatki, bardzo trwałe, przewiewne i estetyczne .

Trzeba jednak pamiętać, że nawet idealny ergonomiczny fotel nie wystarczy, jeśli zaniedbamy swoją sylwetkę i nie będziemy się dostatecznie dużo ruszać.

Zobacz również