img

Sposoby na podparcie odcinka lędźwiowego podczas siedzenia

Podczas, gdy kręgosłup może utrzymać naturalną krzywiznę bez wsparcia dolnej części pleców zapewnionego przez oparcie fotela, naturalną tendencją dla większości ludzi siedzących przez dłuższy czas jest garbienie się i pochylanie do przodu. Ta pochylona postawa wypycha odcinek dolny do tyłu, tak, że naturalna krzywa wewnętrzna idzie w przeciwnym kierunku, napinając przy tym kręgosłup i mięśnie odcinka lędźwiowego. Efektem są uciążliwe bóle w tej partii pleców.

Wsparcie pleców w fotelu biurowym

Siedząc na krześle biurowym możemy przyjmować dobrą lub złą postawę. Wiele zależy od naszych nawyków. Jednak liczy się również konstrukcja krzesła biurowego. Oparcie krzesła powinno być szerokie, aby obejmowało całe plecy. Musi być także odpowiednio wyprofilowane tak, aby dopasowywało się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Przy prawidłowym umieszczeniu i odpowiednim dopasowaniu do osoby siedzącej podpórka lędźwiowa powinna zapewnić następujące korzyści: nasze uszy, ramiona i miednica (biodra) są utrzymywane w linii prostej oraz utrzymane zostaje naturalne skrzywienie dolnej części kręgosłupa. Ważne jest, aby plecy były wyrównane, ponieważ to właśnie zapewnia wsparcie dla dolnej części pleców. Ogólnie rzecz biorąc, oparcie lędźwiowe powinno utrzymywać kręgosłup w bardzo naturalnej pozycji. Nie może w żadnym wypadku nadmiernie wyginać odcinka lędźwiowego, ale nasz kręgosłup musi czuć wsparcie. Istnieje kilka rodzajów podpór odcinka lędźwiowego dostępnych w różnych typach krzeseł biurowych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Ergonomiczne krzesło

Na rynku dostępnych jest mnóstwo ergonomicznych krzeseł z odpowiednio wyprofilowanym oparciem. Aby sprawdzić, czy ergonomiczne krzesło „dobrze leży”, użytkownik powinien usiąść na nim wyprostowany z podniesioną głową. Teraz wystarczy powoli oprzeć się o oparcie. Krzywa ergonomicznego krzesła powinna naturalnie podążać za krzywizną dolnej części pleców. Ponieważ w większości przypadków podparcie odcinka lędźwiowego nie jest regulowane, ergonomiczne krzesło powinno zostać przetestowane, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie. Znajdziemy jednak modele krzeseł, które zapewniają możliwość regulacji podpórki lędźwiowej. Są niezwykle wygodne i funkcjonalne.

Regulowane oparcie krzesła

Wiele krzeseł biurowych ma oparcie, które można obniżyć lub podnieść, aby lepiej pasowało do użytkownika. Oparcie powinno być tak ustawione, aby krzywa dolnej części kręgosłupa opierała się o krzywiznę z tyłu fotela. Jeśli więcej, niż jedna osoba skorzysta z fotela np. w sali konferencyjnej czy szkoleniowej, ten poziom regulacji może być dobrym rozwiązaniem.

Przenośne oparcie lędźwiowe

Siedząc w zwykłym fotelu biurowym czy krześle za naszymi plecami możemy umieścić specjalnie zakrzywioną poduszkę lub rolkę lędźwiową, które pozwoli na odpowiednie dopasowanie ciała do fotela. Takie akcesoria mogą być używane w połączeniu z większością rodzajów krzeseł, aby jak najlepiej dostosowywać je do indywidualnych potrzeb. Niektóre produkty mogą być nadmuchiwane w celu zwiększenia lub zmniejszenia wsparcia. Wiele przenośnych podparć lędźwiowych jest zaprojektowanych tak, aby mieć określony koniec skierowany w górę, a drugi w dół. Ten rodzaj podpórki może być stosowany nie tylko w biurze, ale i w domowych fotelach lub w samochodzie.

Specjalistyczne wsparcie kręgosłupa lędźwiowego nie zawsze jest konieczne. Czasami wystarczy mała poduszeczka czy zwinięty ręcznik. To najprostsze rozwiązania, które zapewniają większy komfort siedzenia 

 

Zobacz również