img

Ergonomia i estetyka – jak wybrać fotele do biura?

W biurze spędzamy wiele godzin w pozycji siedzącej. Jest to bardzo obciążające dla kręgosłupa. Dlatego wyposażając biuro, warto zadbać o to, by fotele dla pracowników były najwyższej jakości i gwarantowały utrzymanie zdrowej pozycji ciała podczas pracy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Nasze ciała nie są stworzone do wielogodzinnego siedzenia, tylko do ruchu – dla człowieka naturalne jest chodzenie, bieganie, wspinanie się, różnego typu aktywności. Tymczasem współczesna cywilizacja sprawia, że wielu z nas spędza w pozycji siedzącej co najmniej osiem godzin w pracy, kolejne godziny w samochodzie czy komunikacji publiczne, wreszcie – po pracy wypoczywamy na siedząco z telefonem w ręce lub przed TV. Ma to fatalny wpływ na kręgosłup. Aby temu przeciwdziałać należy przede wszystkim ograniczać siedzenie wtedy, kiedy to możliwe, a także posiadać odpowiednie fotele. W nowoczesnym biurze ergonomia powinna być równie ważna, jak estetyka.

Ergonomiczne krzesło do biura – co to znaczy?

Ergonomiczny to znaczy dopasowany do potrzeb człowieka i wymagań jego ciała. W przypadku fotela oznacza to taki, który zapewnia optymalną pozycję kręgosłupa. Można to osiągnąć jedynie wybierając regulowane fotele biurowe. Dlaczego? Każdy z nas jest zbudowany inaczej: różnimy się wzrostem i gabarytami ciała, mamy specyficzne problemy z kręgosłupem… Fotel, którego każda część pozwala na osobną regulację można idealnie dopasować do swoich potrzeb.

Bardzo ważne jest, aby fotel dla pracownika biurowego miał dobrze wyprofilowane oparcie. Powinno mieć ono krzywizny nawiązujące do krzywizn ludzkiego kręgosłupa – proste oparcia nie zapewniają odpowiedniego oparcia poszczególnym odcinkom kręgosłupa. Ważne, żeby dało się regulować kąt jego nachylenia, dzięki temu możliwa jest praca zarówno w pozycji całkowicie siedzącej jak i w lekkim odchyleniu – takie zmiany w czasie dnia pracy sprawiają, że kręgosłup jest mniej obciążony. Fotel powinien tez posiadać regulowany zagłówek zapewniający oparcie dla głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa. Absolutnie niezbędna jest możliwość regulacji wysokości siedziska. Najzdrowsza pozycja do pracy to ta, gdy siedzimy naturalnie wyprostowani, stopy są w całości oparte na podłodze, a kolana są ugięte w stopniu zbliżonym do prostego. Także regulowane podłokietniki zwiększają komfort pracy.

Dopiero gdy znajdziemy fotele spełniające te warunki możemy skupić się na estetyce. W biurze urządzonym klasycznie sprawdzą się fotele w ciemnych barwach, często pokryte skórą lub skórą ekologiczną – wyglądają one solidnie i dodają prestiżu. W biurach nowoczesnych, które chcą komunikować swoją dynamikę lepiej postawić na kolor – fotele z barwną tapicerką zadziałają ożywczo na biurową przestrzeń.

Dbając o ergonomię warto też pomyśleć o fotelach mnie typowych – w nowoczesnym biurze powinno być kilka fotel, na których pracujemy w pozycji klęczącej, by pracownicy mogli od czasu do czasu z nich skorzystać. Dobrze sprawdzają się też piłki do siedzenia a także biurka do pracy na stojąco. Im więcej różnorodności, tym zdrowiej dla kręgosłupa.

 

Zobacz również