img

Krzesło idealne, czyli ... jakie?

Każdy, kogo praca wymaga nieustannego siedzenia za biurkiem, marzy o posiadaniu wygodnego i w pełni dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb krzesła. Dlaczego? Ponieważ wielogodzinne siedzenie w tej samej pozycji jest samo w sobie męczące, a niekomfortowe warunki, czynią je jeszcze bardziej uciążliwym. Warto zatem zatroszczyć się o zdrowie swoje, bądź też swoich pracowników i najbliższych. Zakup dostosowanego do wymogów zdrowotnych krzesła, będzie jedną z najlepszym decyzji w życiu. Sprawi bowiem, że ryzyko zapadnięcia na rozliczne choroby – w tym wady postawy – znacząco zmaleje. Jakie są więc cechy idealnego krzesła?

1. Regulacja Możliwość dopasowania wysokości krzesła do naszego wzrostu oraz do wysokości biurka, to już podstawa. Nowoczesne krzesła są jednak wyposażone w możliwości bardziej skomplikowanych regulacji. Możemy więc wyregulować także wysokość oparcia, kąt jego odchylenia względem siedziska, rozstawienie podłokietników oraz wychylenie zagłówka.

2. Wygoda Mowa tu głownie o odpowiednim siedzisku, które nie może być ani zbyt twarde, ani zbyt małe. Jeśli boki siedziska są lekko wygięte w górę, a jego przód zaokrąglony – gwarantuje to jeszcze bardziej komfortowe użytkowanie.

3. Wyprofilowanie Nasz kręgosłup posiada naturalną krzywiznę, która ma tendencję do odkształcania się, pod wpływem czynników zewnętrznych. Krzesło nie powinno zaburzać tej krzywizny, lecz ją stabilizować. Dlatego właśnie wyprofilowanie (szczególnie w odcinku lędźwiowym) fotela biurowego jest niezmiernie ważne dla zdrowia i utrzymania prawidłowej postawy.

4. Podłokietniki Ich istnienie jest nadzwyczaj istotne, ponieważ zapobiegają nadmiernemu obciążeniu rąk w czasie pisania.

5. Stabilność Cały fotel powinien być umieszczony na stabilnej i wytrzymałej konstrukcji – przynajmniej pięcioramiennym podnóżku, umocowanym na antypoślizgowych kółkach. 

 

Zobacz również