img

Krzesło obrotowe – jak je wybrać?

Krzesło obrotowe to podstawowy sprzęt w biurze, ale nie tylko. Jest też absolutnie niezbędny w pokoju ucznia czy studenta. Jak wybrać dobre krzesło obrotowe i jakimi kryteriami się kierować?

Krzesło obrotowe przydaje się wszędzie tam, gdzie przez dłuższy czas będziemy pracować w pozycji siedzącej. Z tego względu takie właśnie fotele są obowiązkowe w biurach, trudno też wyobrazić sobie bez nich kącik do nauki dla ucznia czy studenta. Także w domowym gabinecie czy wydzielonym miejscu do pracy warto postawić solidne, regulowane krzesło biurowe, jeśli planujemy pracować tam dłużej. Dlaczego jest to ważne? Pozycja siedząca jest mocno obciążająca dla kręgosłupa. Jeśli nie mamy fotela gwarantującego prawidłowa postawę ciała, bo obciążenie jest jeszcze większe. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci i młodzieży, bo ich kręgosłupy ciągle jeszcze rosną i kształtują się.

Jak wybrać krzesło obrotowe?

O jakości krzesła obrotowego świadczy przede wszystkim liczba możliwych ustawień. Im więcej elementów można regulować, tym lepiej. Dlaczego? Aby krzesło biurowe spełniało dobrze swoją funkcję, musi być perfekcyjnie dopasowane do konkretnej osoby. Jeśli kupujemy meble do biura, duża liczba regulacji sprawia, że różni pracownicy będą mogli ustawić fotel według swoich potrzeb. Jeśli kupujemy krzesło dla siebie, liczba regulacji może być mniejsza, jeśli tylko znajdziemy model, który w podstawowych ustawieniach jest dopasowany do parametrów naszego ciała. W przypadku mebli dla dzieci należy pamiętać, że one szybko rosną i dlatego krzesło powinno być regulowane, by dopasowywać je do zmieniającego się ciała dziecka.

Jakie ustawienia są najważniejsze? Przede wszystkim krzesło obrotowe musi mieć regulowaną wysokość siedziska. Należy pamiętać, że prawidłowa postawa ciała to nogi ugięte pod kątem zbliżonym do prostego oraz całe stopy spoczywające swobodnie na podłodze. Dobrej jakości krzesło obrotowe powinno mieć też wyprofilowane oparcie, którego krzywizny powinny być odzwierciedleniem naturalnych krzywizn kręgosłupa, bo wtedy oparcie gwarantuje dobre podparcie dla każdego odcinka kręgosłupa. Dobrze, jeśli krzesło posiada też możliwość regulowania kąta nachylenia oparcia, dzięki czemu można siedzieć zupełnie prosto lub odchylać się do tyłu. Najbardziej zaawansowane modele, przeznaczone przede wszystkim do wielogodzinnej pracy, a więc rekomendowane jako umeblowanie biurowe posiadają dodatkowo funkcję kołysania się. Dobrze, jeśli krzesło posiada nie tylko oparcie sięgające co najmniej do wysokości łopatek, ale też zagłówek. Jeśli planujemy pracować dużej niż jedną – dwie godziny jednorazowo, niezbędne są też podłokietniki.

Wybierając krzesło biurowe dla siebie, warto po prostu przymierzyć się do niego. Sprawdzić, czy siedzi się wygodnie, czy zakres regulacji jest odpowiedni. Jeśli kupujemy meble do biura, warto wybrać te o najszerszym zakresie regulacji. 

 

Zobacz również